Wniesienie sprawy rozwodowej nie jest równoznaczne z uzyskaniem rozwodu. Nawet jeśli sąd ustali pełny rozkład pożycia, wcale nie oznacza to, że sprawa zakonczy się wyrokiem rozwodowym. Są pewne sytuacje, kiedy wydanie wyroku rozwodowego jest niedopuszczalne i żaden sąd takowego wyroku nie wyda. Sąd z pewnością nie da rozwodu małżonkom, jeśli na skutek ich rozstania ucierpi dobro dziecka. Również, kiedy rozwód małżonków byłby niezgodny z zasadami współżycia społecznego sąd nie przychyli sie do wniosku. Ponadto, kiedy rozwodu żąda osoba wyłącznie winna rozkładu małżeństwa, sąd nie wyda wyroku rozwodowego, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, albo odmowa jest niezgodna z zasadami współżycia społecznego.
Czy sąd może nie wydać wyroku rozwodowego?
utworzone przez Adwokat Monika Piech-Balicka | mar 16, 2012 | prawo | 2 Komentarze
Witam, Podział majątku, w skład którego wchodzą nieruchomości, zawsze wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów jeśli dokonujecie Państwo podziału u notariusza to w grę wchodzą koszty notarialne. Natomiast jeżeli dokonywany jest podział sądowy to należy uiścić wpis sądowy, jeżeli korzysta Pani z pomocy profesjonalnego pełnomocnika to pokrywa Pani koszty jego wynagrodzenia, jeśli w toku sprawy Sąd powoła biegłego sądowego do spraw wyceny nieruchomości (np. nie będziecie Państwo zgodni co do wyceny Waszego majątku) to także trzeba będzie pokryć koszt takiej opinii sądowej. Oczywiście w szczególnie uzasadnionych sytuacjach istnieje możliwość zwolnienia wnioskodawcy z kosztów sądowych. Głębszej analizy wymagają także skutki podatkowe dokonywanej czynności. Jeśli byli małżonkowie dzielą np. jedno mieszkanie to najczęściej jeden z nich przejmuje na własność nieruchomość, a druga osoba otrzymuje od niego stosowną spłatę. Podsumowując przy tak opisanym stanie faktycznym, nie znając dokładnie Państwa sytuacji i planów co do podziału nieruchomości, osoby, która przejmie zobowiązania kredytowe itd, nie można jednoznacznie określić najkorzystniejszego finansowo sposobu działania. Pozdrawiam
A u mnie były problemy z wyegzekwowaniem alimentów na dziecko po rozwodzie. Trzeba było sięgnąć po pomoc prawną, żeby zmusić byłego męża do płacenia alimentów. Swoją drogą jest to niedopuszczalne, że po pierwsze ktoś kto jest ojcem dziecka może unikać płacenia, a po drugie ktoś z wyrokiem zasądzającym alimenty może unikać ich płacenia. Czy nie ma skutecznych narzędzi egzekucji alimentów w tym kraju?