42 633 45 45

Sprawa rozwodowa – konsekwencje

Z roku na rok wzrasta liczba klientów trafiających do naszej Kancelarii Adwokackiej ze sprawami rozwodowymi. Nie są to sprawy łatwe, gdyż zawsze wiążą się ze stresem i wieloma konfliktami. Nawet jeśli małżonkowie rozstają się bez konfliktu, to zwykle problem zaczyna się pojawiać na etapie podziału majątku. Zawsze rozwód czy separacja to przykre doświadczenie dla obojga małżonków. Rozwód to ostateczność, ale jeśli nie ma najmniejszych szans na utrzymanie związku jest to rozwiązanie lepsze niż pozostawanie w małżeństwie z osobą, z którą nie możemy się dogadać, zbyt częste kłótnie powodują mocna napięcia, które odbijają się na dzieciach.

Warunki uzyskania rozwodu

Warunkiem uzyskania rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Co to takiego trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego dowiesz się w artykule o przesłankach do rozwodu. O rozwód może wystąpić  każdy z małżonków i złożyć w sądzie pozew rozwodowy. W przypadku, gdy małżonkowie zdecydują się na rozwód bez orzekania o winie, sprawa rozwodowa może trwać krótko i będzie mniej stresująca dla obu stron. Nie trzeba będzie wykazywać winy i wywlekać przed sądem spraw prywatnych obojga małżonków. Tak się dzieje przy rozwodzie z orzekaniem o winie. Z doświadczenia wiemy, że rozwód z orzekaniem o winie to zwykle wojna bez reguł. Arsenał dowodów i pomysłowość małżonków, jak je uzyskać, często nas zaskakuje. Często bywa tak, że konflikt między małżonkami jest już na takim poziomie, że nie ma szans na polubowne załatwienie sprawy.

O czym będziemy pisać?

W dalszych wpisach będziemy chcieli uświadomić małżonkom decydującym się na rozwód z jakimi problemami będą się stykać podczas sprawy rozwodowej, jakie dokumenty będą musieli przygotować, jak będzie wyglądał podział majątku, jakie rozstrzygnięcia muszą się znaleźć w wyroku rozwodowym, z jakimi kosztami trzeba się liczyć przystępując do sprawy rozwodowej, komu przyznana zostanie władza rodzicielska i wiele, wiele innych informacji prawnych z tego tematu. Każdy wpis będzie zawierał informacje na inny temat, tak aby w przyszłości można było łatwo znaleźć interesujący nas temat bez konieczności czytania wszystkiego. Przytoczymy również przykłady z praktyki naszej kancelarii. Wszystkie informacje i porady prawne będziemy starali się przekazywać językiem przystępnym, bez zbędnych sformułować prawnych. Zapraszamy do lektury i odwiedzin naszego bloga.